Стародавні міфи і легенди Греції. Міфи про древніх богів Греції

Досягнення стародавніх греків в мистецтві, науці та політиці мали значний вплив на розвиток європейських держав. Не останню роль у цьому процесі відіграла і міфологія - одна з найбільш добре вивчених в світі. Протягом багатьох сотень років вона була джерелом натхнення для багатьох творців. Історія, міфи Стародавньої Греції завжди були тісно переплетені між собою. Реалії епохи архаїки відомі нам як раз завдяки легендам того періоду.

Грецька міфологія складалася на рубежі II-I тисячоліття до н. е. Оповіді про богів і героїв розповсюджувалися по всій території Еллади завдяки аедам - мандрівним декламаторів, найвідомішим з яких був Гомер. Пізніше, в період грецької класики, міфологічні сюжети знайшли відображення в художніх творах великих драматургів - Евріпіда і Есхіла. Ще пізніше, на початку нашої ери, грецькі ж учені стали класифікувати міфи, складати генеалогічні древа героїв, - іншими словами, вивчати спадщину предків.

Походження богів

Стародавні міфи і легенди Греції присвячені богам і героям. Згідно з уявленнями еллінів, існувало кілька поколінь богів. Першою парою, що мала антропоморфні риси, були Гея (Земля) і Уран (Небо). Вони породили 12 титанів, а також однооких циклопів і многоглавия і багаторуких велетнів-гекатонхейров. Поява на світ дітей-потвор не обрадувала Урана, і він скинув їх у велику безодню - Тартар. Це, в свою чергу, не сподобалося Геї, і вона намовила своїх дітей-титанів повалити батька (міфи про стародавніх богів Греції рясніють подібними мотивами). Це зумів здійснити наймолодший з її синів - Кронос (Час). З початком його царювання історія повторилася.

Він, як і батько, побоювався своїх могутніх дітей і тому, ледь його дружина (і сестра) Рея народжувала чергової дитини, ковтав його. Ця доля спіткала Гестію, Посейдона, Деметру, Геру і Аїда. Але з останнім сином Рея розлучитися не змогла: коли народився Зевс, вона сховала його в печері на острові Крит і доручила німфам і курети виховувати дитину, а чоловікові принесла обгорнутий в пелюшки камінь, який той і проковтнув.

Війна з титанами

Стародавні міфи і легенди Греції були насичені кривавими війнами за владу. Перша з них почалася після того, як підросла Зевс примусив Кроноса вивергнути проковтнутих дітей. Заручившись підтримкою братів і сестер і закликавши на допомогу заточених в Тартар велетнів, Зевс став боротися з батьком та іншими титанами (деякі згодом перейшли на його сторону). Основною зброєю Зевса стали блискавки і громи, які кували для нього циклопи. Війна тривала ціле десятиліття; Зевс і його союзники перемогли і заточили ворогів в Тартар. Треба сказати, що Зевсу теж була уготована доля батька (пащу від руки сина), але він зумів її уникнути завдяки допомозі титана Прометея.

Міфи про древніх богів Греції - олімпійців. Нащадки Зевса

Влада над світом розділили три титану, що представляють третє покоління богів. Це були Зевс-громовержець (він став верховним богом древніх греків), Посейдон (владика морів) і Аїд (господар підземного царства мертвих).

У них були численні нащадки. Всі верховні боги, крім Аїда і його сім'ї, жили на горі Олімп (яка існує в реальності). У давньогрецькій міфології налічувалося 12 головних небожителів. Дружина Зевса Гера вважалася покровителькою шлюбних уз, а богиня Гестія - домашнього вогнища.


Деметра відала землеробством, Аполлон - світлом і мистецтвами, а його сестру Артеміду шанували як богиню місяця і полювання. Дочка Зевса Афіна, богиня війни і мудрості, була однією з найбільш шанованих небожітельніц. Чуйні до прекрасного греки шанували також богиню любові і краси Афродіту і її чоловіка Ареса - войовничого бога. Гефестові, богу вогню, віддавали хвалу ремісники (зокрема, ковалі). Вимагав до себе поваги і хитрий Гермес - посередник між богами і людьми і покровитель торгівлі та худоби.

Божественна географія

Стародавні міфи і легенди Греціісоздают у свідомості сучасного читача досить суперечливий образ бога. З одного боку, олімпійці вважалися могутніми, мудрими і прекрасними, а з іншого - їм були властиві всі слабкості і вади смертних людей: заздрість, ревнощі, жадібність і безглуздого.

Як вже говорилося, над богами і людьми панував Зевс. Він дав людям закони і керував їхньою долею. Але не у всіх областях Греції верховний олімпієць був самим шанованим богом. Греки жили в містах-державах і вірили, що у кожного такого міста (поліса) є свій божественний покровитель. Так, Афіна благоволила Аттиці і її головному місту - Афінам.

Афродіту славили на Кіпрі, у берегів якого вона народилася. Посейдон зберігав Трою, Артеміда і Аполлон - Дельфи. Мікени, Аргос і Самос підносили жертви Гері.

Інші божественні сутності

Стародавні міфи і легенди Греції були б не настільки насиченими, якби в них діяли тільки люди і боги. Але греки, як і інші народи в ті часи, були схильні обожнювати сили природи, і тому в міфах нерідко згадуються інші могутні створення. Це, наприклад, наяди (покровительки річок і струмків), дріади (покровительки гаїв), ореади (гірські німфи), нереїди (дочки морського мудреця Нерея), а також різні чарівні істоти і чудовиська.

Крім того, в лісах жили козлоногі сатири, що супроводжували бога Діоніса. У багатьох легендах фігурували мудрі і войовничі кентаври. У трону Аїда стояли богині помсти Ерінії, а на Олімпі богів розважали музи і харіти, покровительки мистецтв. Всі ці сутності нерідко сперечалися з богами або одружувалися з ними або з людьми. Багато великі герої і боги з'явилися на світ в результаті таких шлюбів.

Міфи Давньої Греції: Геракл і його подвиги

Що стосується героїв, то в кожній області Греції теж було прийнято шанувати своїх. Але придуманий на півночі Еллади, в Епірі, Геракл став одним з найулюбленіших персонажів античних міфів. Геракл відомий тим, що, перебуваючи на службі у свого родича, царя Еврісфея, здійснив 12 подвигів (вбивство Лернейской Гідри, упіймання Керинейська лані і Ерімантський вепра, принесення пояса Іпполіти, позбавлення народу від стімфалійські птахи, приборкання кобил Диомеда, похід в Царство Аїда і інші).

Далеко не всі знають, що ці діяння були здійснені Гераклом як спокутування провини (у припадку божевілля він знищив свою сім'ю). Після смерті Геракла боги прийняли його у свої ряди: навіть Гера, яка протягом всього життя героя будувала йому підступи, була змушена визнати його.

Висновок

Античні міфи були створені багато століть тому. Але вони мають аж ніяк не примітивне зміст. Міфи Давньої Греції - це ключ до розуміння сучасної європейської культури.