Відродження документального кіно

Документальне кіно в усі часи було і є одним із способів виховання і освіти людини, і його жанр, незаслужено забутий в 90-і роки ХХ століття, став знову відроджуватися.

Сучасну молодь часто дорікають у її малоосвіченості, в тому, що молоді люди практично не знають історію своєї держави, їм не відомі великі наукові відкриття, імена людей їх здійснювали. При цьому обов'язково проводиться паралель з молоддю радянської епохи, яка, безумовно, знаходиться в більш виграшному становищі. Однак не враховується, наскільки велика в той час була пропаганда соціалістичного ладу. Присутність ідеології відчувалося як у шкільній програмі, так і в ЗМІ, в тому числі, в кінематографі. У сітку телепрограми на тиждень включалося велика кількість найрізноманітніших документальних фільмів, що розповідають про наукові відкриття, історичні події, подорожі, політичній обстановці, великих людей минулого і сьогодення. Все це мало свій позитивний ефект, а документальне кіно служило інтересам держави. Перебуваючи під залізною завісою, не маючи можливості подорожувати, у людей через перегляд документальних фільмів з'являлася можливість дізнатися про життя людей інших країн, познайомитися з їх побутом та звичаями, з флорою і фауною. На слуху були імена режисерів-документалістів - Романа Кармена, Михайла Ромма, Льва Кулешова та інших, що створювали правдиві, засновані тільки на фактах, неігрові фільми.Документальне кіно в усі часи було і є одним із способів виховання і освіти людини. У цьому плані велику роль відіграють фільми науково-популярного жанру. Їх мета - довести до свого глядача наукові пізнання, розповісти якомога більше про їхню важливість і необхідність. Існує цілий цикл подібних фільмів, багато з яких включені в так зване освітнє документальне кіно, покликане широко застосовуватися в навчальних закладах. Сюди ж можна віднести документальні фільми історичної спрямованості, нариси про подорожі, життя тварин і рослин, про космос і зірки.
Останнім часом став відроджуватися незаслужено забутий жанр документального фільму - кінонарис. Вони, як правило, бувають присвячені певним політичним або культурним подіям. Під рубрикою "Світ православного кіно" демонструються фільми, що розповідають про православні подвижників і святих, про що відроджуються храмах.
Чималий інтерес викликають науково-фантастичні фільми, що розповідають про непізнані об'єкти, загадки Землі, аномальні зони. Широку популярність мають фільми про знаменитостей кіно і шоу-бізнесу.
Таким чином, жанр документального кіно, незаслужено забутий в 90-і роки ХХ століття, став знову відроджуватися. Підтвердження цьому - різні кінофестивалі, присвячені неігрового кіно, що проходять в різних куточках країни.