Вдаримо по курінню .. мобільником

Нещодавно в одному з найбільш шанованих у світі медичних журналів "The Lancet" була опублікована цікава стаття. Мова в ній - про підсумки роботи команди дослідників, в основному з лондонської Школи гігієни і тропічної медицини. Учені перевірили, чи допоможе людям, які вирішили зав'язати з курінням, морально-інформаційна підтримка у вигляді смс, що розсилаються на їх стільникові телефони. Для цього випробовуваних розділили на 2 групи добровольців: приблизно три тисячі абонентів регулярно отримували слушні підказки та поради, а іншим трьом тисячам (контрольна група) розсилався спам, що служило свого роду формою плацебо для чистоти експерименту.

Ефективність програми оцінили через півроку. Результати показові. У першій групі без сигарет протрималося вдвічі більшу кількість людей, ніж у другій: 10,7% проти 4,9%. При цьому дослідники не обмежилися опитуванням: випробуваним регулярно тестували кров на присутність в ній нікотину.

Тому майже 11% протрималися в піврічний програмі - непогане досягнення, зайвий раз доводить, наскільки важлива постійна, в ідеалі щоденна, інформаційна та психологічна підтримка для успішного відмови від куріння.

Приставити досвідченого ментора до кожного вирішив зав'язати з нікотиновою залежністю - завдання нереальне. Підтримка друзів і близьких, безсумнівно, важлива, але вона не завжди адекватна, а часто і протидіє найрішучішим починанням. Нерідко друзі-курці демотивують "отказника". Крім того, далеко не всі друзі і близькі нікотинозалежними людини достатньо обізнані в медичних аспектах проблеми і тому не здатні допомогти впоратися з сумнівами і явищами психологічної та фізичної абстиненції.

Знеособлені смс мають, ймовірно, навіть деяку перевагу. У реальному житті далеко не всякий доктор викликає довіру і симпатію у своїх пацієнтів. Смс, що містять чітку інформацію, де кожне слово вивірене і зважено, навряд чи викличуть недовіру, тим більше, якщо одержувач знає, що інформація ця приходить із солідного інституту. Важлива і регулярність розсилки таких смс: тут, як кажуть, крапля камінь точить.

Що ж являли собою ці мобільні листівки? Наведу кілька прикладів:

У дні підготовки до останньої сигареті: "Щоб полегшити кидання, подумайте, на що б ви могли відволіктися у разі виникнення сильної тяги до сигарет".


"Продумайте свою схему дій, яка допоможе вам у стресовій ситуації". "Складіть список ваших причин, по яких ви хочете кинути палити. Це допоможе вам знайти додаткові мотиви".

За спеціальних питань: "Ви думаєте, що неодмінно додасте у вазі, якщо припиніть палити? Ми допоможемо Вам: пришлемо поради з контролю за вагою, необхідним вправам і дієті ".

До дня останньої сигарети:" Ось він і настав - День останньої сигарети. Сьогодні ви розлучаєтеся з курінням НАЗАВЖДИ, і Ви зможете зробити це ".

У наступні дні:" Швидкий ефект! Ваш організм вже очистився від чадного газу! "; "Четвертий день - Важливий День. Тяга все ще сильна? Не впадайте у відчай, завтра вам вже стане легше! Займіться ділом. Збережіть цю смс. У будь-який момент нашої програми Ви можете надіслати нам запит зі словом" Тяга ". Ми допоможемо".

Приклад відповіді на запит "ПОТЯГ": "Сильне бажання покурити триває в середньому не більше 5 хвилин. Щоб відволіктися, спробуйте повільно потягувати воду, поки курити не расхочется".

Приклад відповіді на запит "зірвав": "Не варто впадати у відчай і відчувати почуття провини, якщо ви зірвалися. Ви вже досягли чималого, проживши якийсь час без сигарет. Такі зриви нерідкі на шляху до повного позбавлення від тютюну. Не здавайтеся, і ви це зробите ".

А ось приклади спам-смс в контрольній групі:

" Спасибі за участь у програмі! Ви граєте важливу роль у проведенні нашого дослідження! "

" Спасибі за участь! Якщо у Вас помінялися контактні деталі, сповістіть нас. На необхідно підтримувати контакт з Вами до завершення програми ".

" Ваша участь в програмі допоможе багатьом людям зав'язати з сигаретами. Спасибі за Вашу допомогу! "

" До завершення програми залишилося 4 тижні "тощо.

Куріння залишається провідною причиною предотвратімих смертей. Цього року, за підрахунками Всесвітньої організації охорони здоров'я ( ВООЗ), "тютюнова епідемія" віднесе близько шести мільйонів життів (у тому числі життя 600 тис некурящих, які помруть внаслідок пасивного куріння). До 2030 року ця цифра може скласти вісім мільйонів чоловік.